Šventės, kai šeima mus atstumia
Nelengva, kai šventės mums reiškia susidūrimą su tais artimaisiais, kurie negali priimti mūsų gyvenimo sprendimų ar savasties. Ir tai ne toks retas scenarijus LGBTQ+ žmonių gyvenime.
Nukreipti temą, ar išeiti pasivaikščioti neužtenka, kai šeima aktyviai klausinėja apie „širdies draugus“, priekaištauja, kiek dar gyvensime kartu su kambarioku(-e), ar tiesiai reiškia nepasitenkinimą dėl mūsų išvaizdos, nes ši „nenormali“.
Vengiant tokių scenarijų, kartais pasirenkama kurti alternatyvią savęs versiją, kuri susitinka su šeimos nariais. Ši versija turi atskirą istoriją apie savo gyvenimą, atitinka visus lyčiai keliamus išvaizdos reikalavimus ir nekelia papildomų klausimų. Nors tai padeda išvengti konfliktų, tai visada pareikalauja pastangų išlaikant nuoseklią istoriją apie save.
Nėra vieno atsakymo, ar geriau atsiskleisti šeimai ir būti atviram, ar kurti alternatyvų pasakojimą apie save, jog šventės bent kiek primintų jaukų pasisėdėjimą. Tai priklauso nuo įvairių aplinkybių, daugiau apie tai čia.
Nepaisant to, jog šeima negali mūsų suprasti ir priimti, ji užima svarbią vietą mūsų gyvenime, net ir negalėdami būti savimi, pasirenkame praleisti laiką kartu.
Keli patarimai, padedantys išbūti švenčių laikotarpį su šeimos nariais, kurie mus atstumia:
Turėti palaikančių žmonių ratą su kuriais galiu susirašyti, ar paskambinti bet kuriuo metu. Tai padės paleisti susikaupusią įtampą išgirdus dar vieną skaudinantį juokelį, ar atitrūkti nuo šventinio stalo, kai įtampa taps nepakeliama. Susirašinėdami su draugais, kurie patiria tą patį švenčių metu, net ir sunkumų akivaizdoje, galime rasti kaip ironizuoti ir juoktis iš absurdiškų artimųjų pasisakymų.
Sumažinti buvimo su šeima laiką iki minimumo. Neprivalome būti visas šventines dienas kartu su artimaisiais. Galime pasirinkti būti tik Kūčių vakarą, ar Kalėdų pusryčius. Tiesa, sunkiausia ne pasirinkti, kiek valandų ketiname būti su šeimos nariais, bet atstovėti savo pasirinkimą. Čia naudinga žinoti, jog brėždami ribas, rūpinamės savimi, tad bet kokie pasakymai, kad griauname šeimos šventę, ar esame savanaudžiai, tik įrodo, kad artimiesiems mūsų poreikiai mažai terūpi.
Pasirinkti nakvoti kitoje, nei namų erdvėje. Namai gali priminti tiek malonius prisiminimus, tiek skausmingus. Taip pat nakvynė namuose gerokai ištempia buvimo laiką su artimaisiais. Tad nakvoti pas netoliese gyvenančius draugus, ar viešbutyje gali būti saugus pasirinkimas.
Turėti pabėgimo planą, jeigu situacija šeimoje būtų nepakeliama. Vien žinojimas, kad yra galimybė pabėgti, sumažina įtampą.
Nereikia toleruoti žeidžiančių replikų, kai jos valgo mus iš vidaus. Stipri, paralyžiuojanti įtampa dar iki švenčių - svarbus ženklas. Tai gali rodyti, kad šventės kelia mums daugiau skausmo nei suteikia naudos. Tad pasvarstyti šventes praleisti ne su biologine šeima - gali būti sprendimas. Šventes galime leisti su draugais, kurie taip pat, kaip mes negali jų praleisti su šeima, arba neturi netoliese šeimos narių. Neblogas alibi yra ir staigios išvykos į kitą šalį. Net ir paskutinę dieną galima išvykti į kaimynines šalis.
Negalim pasirinkti savo biologinės šeimos, bet galim pasirinkti kaip ir kada su jais bendrauti.
Comments